Projemiz Hakkında

Dolapdere’de Yaşayan Romanların İstihdam Edilebilirliğinin Artırılması

Sıfır Ayrımcılık Derneği tarafından Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ile İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi hibe programı kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işbirliği ve Avrupa Birliği`nin finansal desteğiyle “Dolapdere’de Yasayan Romanların İstihdam Edilebilirliğinin Arttırılması Projesi” yürütülmektedir. Sosyal Değişim Derneği ve Meksa Vakfı ortaklığı ile gerçekleştirilen proje Kasım 2016 tarihinde başlamış 31 Ekim 2017 tarihinde sona erecektir.

Proje ile Romanların iş arama becerisinin geliştirilmesi ve iş gücü piyasasına girişlerinin kolaylaştırılması için bilgilendirilerek; iş gücüne katılmalarının ve istihdam edilebilirliklerinin artırılması, Roman kadınların, özellikle de ev eksenli çalışmak zorunda olanların, mesleki nitelik ve girişimcilik becerileri kazandırılarak kendi işlerini kurmalarıyla iş gücü piyasasına girişlerinin kolaylaştırılması ve İş gücü piyasasında Romanlara ilişkin ön yargıların azalmasına, kırılmasına katkıda bulunulması hedeflenmiştir.

Söz konusu proje kapsamında İzzetpaşa Mahallesi Yıldız Sokak No:36-38 Şişli / İstanbul adresinde “Mesleki Eğitim ve Danışmanlık Merkezi” kurulmuştur. Bu merkezimizde, kadınlara yönelik okuma yazma ve çeşitli dallarda meslek edindirme kursları verilmiştir. Merkezde kadınlara yönelik gerçekleştirilen faaliyetlerin yanı sıra çocuklara yönelik de birçok etkinlik yürütülmüştür.

Anılan proje kapsamında İzzetpaşa, Kuştepe, Hürriyet mahalleleri ve Dolapdere semtinde yaşayan Roman kadınların istihdam edilebilmelerini kolaylaştırmak amacıyla Kösele Çanta Yapımı, Kuyumculuk Teknolojisi ve Takı Yapımı, Dekoratif Ev Aksesuarları Hazırlama ve Dokuma Konfeksiyon Makineciliği olmak üzere toplam dört dalda mesleki eğitimler verilmiştir.

30 Ekim 2017 tarihinde ise Mesleki Eğitim ve Danışmanlık Merkezi’nde (İzzetpaşa Mahallesi Yıldız Sokak No:36-38 Şişli / İstanbul) projenin kapanış toplantısı gerçekleştirilecektir.