Dolapdere çıkarması

ileHatice Çatinkaya

Dolapdere çıkarması

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği’nin Avrupa Birliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Mali İşler Dairesi Başkanlığı’nın desteği ile yürüttüğü ‘Güvenli Yarınlar Projesi’ni tamamladı…

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı, söz konusu projeyi 1 Kasım 2016 yılında başlayan ve Kasım 2017’de bitecek projenin İstanbul’da bulunan Sıfır Ayrımcılık Derneği’nin yürütmekte olduğu “Dolapdere’de yaşayan Romanların İstihdam Edilebilirliklerinin Artırılması” projesi kapsamında oluşturdukları eğitim atölyesine günü birlik mesleki teknik ziyaret sonucunda tamamladıklarını belirterek şunları söyledi:
“İki projenin ortak özelliği Roman kadınlara yönelik bir proje olması ve proje kapsamında ana hedefimizin buluşması idi. Sıfır Ayrımcılık Derneği ile sosyal entegrasyonun aşılması noktasında ortak işbirliğine gidilmesi, kursiyerlerin proje kapsamındaki farklı deneyimleri, projeye bakış açısı ve beklentileri neler olduğunu kendilerinden dinleme imkânı bulduk. Roman kadınların en büyük beklentisi bu tür projelerin daha da yaygınlaştırması, işgücüne katılımlarının sağlanması, sosyal yaşama entegre olabilme istekleri ön plâna çıkmıştır.

Ziyaretimizi 40 kişilik Roman kadın kursiyerlerimiz ile gerçekleştirdik. Sıfır Ayrımcılık Derneği adına yönetim kurulu üyesi Hatice Çetinkaya, saha koor-dinatörü Bahattin Turnalı ve kurs eğitmeni Murat Sarp yapılan çalışmaları anlattı. Sıfır Ayrımcılık Derneği’nin yürütmüş olduğu kurslara katılan Roman kadınlarının da hazır bulunduğu ziyaret kadınlar arasındaki diyaloğun gelişmesine büyük etki yaratmıştır. Kaynaşmanın güzel bir örneğini yaşadık. Anladık ki, dezavantajlı bireylere dokunmak çok önemli imiş. Sıfır Ayrımcılık Derneği yönetimine göstermiş oldukları ilgi ve misafir-perverliğinden dolayı teşekkür ediyoruz.

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği olarak dezavantajlı Roman vatandaşlarımıza yönelik proje çalışmalarımız devam edecektir.”

http://www.hudutgazetesi.com/haber/42881/dolapdere-cikarmasi.html

Yazar hakkında

Hatice Çatinkaya administrator